Nasza kuchnia

Kuchnia w nauczaniu Cerkwi nie jest priorytetem, nie możemy jednak zupełnie jej pominąć. W kalendarzu liturgicznym wyznaczone są święta, a także dni postu, których każdy prawosławny powinien przestrzegać. Przy pomocy tej strony chcemy pomóc Państwu w tej kwestii. Oprócz przepisów postaramy się zaprezentować prawidła związane z odpowiednią dietą, wytłumaczymy dlaczego niektóre dni są postne, a inne dają nam dowolność w dobieraniu pokarmów, a przede wszystkim przedstawimy inspiracje na poszczególne dania.

Projekt kuchnia.cerkiew.pl ma na celu przedstawienie i promocję potraw przygotowywanych w prawosławnych domach. Receptury prezentowanych potraw często były przekazywane z pokolenia na pokolenie, zależy nam na tym aby zachować je od zapomnienia, a tym samym pielęgnować tradycję i regionalne dziedzictwo.


Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu z konkursu ogłoszonego przez Lokalną Grupę działania Puszcza Knyszyńska i dlatego dotyczy siedmiu gmin: Czarna Białostocka, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Supraśl, Wasilków, Zabłudów. Zależy nam jednak na poszerzeniu tego obszaru, mamy nadzieję, że w przyszłości na stronie tej zaprezentujemy regionalne przepisy z całego kraju, a także z zagranicy.

Dział poświęcony kuchni istnieje w cerkiew.pl niemalże od samego początku istnienia serwisu, jego założycielkami były Marzena Przygodzka i Nina Matusiak. Uruchamiając go w nowej wersji jako subserwis postanowiliśmy przenieść wszystkie wczesniej dodane przepisy i artykuły.

Nasza kuchnia to zespół, który powstał na potrzeby realizacji tego projektu.
Wideo: Stefan Parchanowicz, Kamil Cywoniuk, Łukasz Kononiuk
Grafika: Paweł Iwaniuk
Programowanie: Marek Korch
Kanał Youtube: Grzegorz Szmyga
Przepisy: Katarzyna Masalska, Anna Moroz
Koordynacja: Katarzyna Jaworowska, Aleksander Wasyluk.

Ponadto w pracy nad projektem pomagali: Mariusz Nikiciuk, Justyna Filimoniuk, Tomasz Grześ, Piotr Wiszniewski, Dariusz Grusza, Natalia Anchim, Agnieszka Szuścik.

Liczymy na to, że zespół będzie się rozrastał i dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych kuchnią do współpracy. Wysyłajcie przepisy, róbcie zdjęcia, nagrywajcie filmy… W miarę naszych możliwości przyjedziemy do każdego, kto zechce podzielić się swoim przepisem. Zainteresowani mogą także dołączyć do ekipy filmowej i tym samym wesprzeć działania naszej kuchni.

Jeśli chcecie razem z nami współtworzyć ten serwis piszcie na adres: przepisy@cerkiew.pl