Kruszonka z jabłkami

Białoruskie Smaki Podlasia
Lato powoli się kończy, dni robią się coraz chłodniejsze – można powiedzieć, że jest to najlepszy czas na dopiero co wyjętą z pieca kruszonkę z jabłkami. Ciasto proste, swojskie, a jednak w smaku niezrównane. Prosty przepis na to ciasto zaprezentuje Pani Walentyna Krasnodemska ze wsi Pawły w gminie Zabłudów.
W roli gościa odcinka wystąpi Pan Włodzimierz Naumiuk z Kaniuk – znany i ceniony artysta specjalizujący się w rzeźbieniu w drewnie. Zdradzi nam on kilka sekretów ze swojej przeszłości, a także powie parę słów o tworzywie, jakiego używa w pracowni.

Mąkę przesiewamy przez sito, by stała się bardziej puszysta. Margarynę w temperaturze pokojowej ucieramy z mąką. W masie robimy wgłębienie i wbijamy do niej 3 żółtka oraz dodajemy śmietanę, którą uprzednio rozrobiliśmy z proszkiem do pieczenia oraz łyżką cukru. Składniki mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Powstaje ciasto dzielimy na pół. Jeden jego kawałek delikatnie rozwałkowujemy na stole podsypanym mąką – ciasto powinno być bardzo miękkie. Nawijamy je delikatnie na wałek i wykładamy przy jego pomocy na blachę. Ciasto dociskamy do blachy, aby równomiernie do niej przylegało.
W międzyczasie obieramy i kroimy jabłka, które posypujemy cynamonem – całość mieszamy. Jabłka wrzucamy na nasze ciasto, które znajduje się już na blasze.
Drugą połowę ciasta, odłożoną wcześniej, „skubiemy” – drobnymi, oderwanymi kawałeczkami przykrywamy nasze jabłka. Ciasto wkładamy do piekarnika na ok. 30 minut, choć polecamy również włożenie go do pieca chlebowego. Jeszcze ciepłe posypujemy cukrem pudrem. Smacznego!

Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.